حمل و نقل ریلی به چه روشی انجام می شود

حمل و نقل ریلی برای مسافت های طولانی ترجیح داده می شود زیرا قطارهای باری به طور ویژه برای حمل بارهای زیاد در مسافت های طولانی طراحی شده اند.

 

حمل‌ و نقل ریلی یکی از روش‌های حمل‌ و نقل داخلی است که در آن محموله از طریق شبکه‌های ریلی در قطارهای باری جابه‌جا می‌شود. این قطارهای باری می توانند کانتینرهای تک یا دوتایی را برای جابجایی بار در کشورها و قاره ها حمل کنند.

                                                    

اکنون که هر روش حمل و نقل را درک کرده اید، بیایید به هفت تفاوت کلیدی بین حمل و نقل ریلی و جاده ای نگاه کنیم. این تفاوت‌های کلیدی به شما کمک می‌کند بهترین شیوه حمل‌ونقل را انتخاب کنید که می‌تواند به شما در دستیابی به تحویل به موقع، دقیق و مقرون‌به‌صرفه کمک کند.

 

تفاوت های حمل و نقل ریلی و حمل جاده ای

  1. هزینه
  2. زمان انتقال
  3. ایمنی
  4. انعطاف پذیری
  5. ظرفیت

                       

1.هزینه

هزینه جابجایی بار یکی از تفاوت های اصلی بین حمل و نقل ریلی و جاده ای است. حمل و نقل ریلی به دلیل ظرفیتی که این قطارهای باری می توانند تحمل کنند، مقرون به صرفه تر از حمل و نقل جاده ای برای مسافت های طولانی است. علاوه بر این، حمل بار توسط حمل و نقل ریلی به دلیل مصرف سوخت کمتر ریلی هزینه کمتری دارد.

از طرفی حمل و نقل جاده ای برای مسافت های کوتاه مقرون به صرفه است. هزینه حمل و نقل معمولاً در مسیرهای کوتاه‌تر کمتر است، که هزینه خدمات حمل‌ونقل جاده‌ای را بسته به حجم بار و مقصد کاهش می‌دهد.

2.فاصله

فاصله یکی دیگر از تفاوت های کلیدی بین حمل و نقل ریلی در مقابل حمل و نقل جاده ای است. حمل و نقل ریلی برای مسافت های طولانی ترجیح داده می شود زیرا قطارهای باری به طور ویژه برای حمل بارهای زیاد در مسافت های طولانی طراحی شده اند. حمل و نقل جاده ای برای مسافت های کوتاه توصیه می شود. علاوه بر این، حمل و نقل جاده ای با راحتی خدمات درب به در ارائه می شود.

 

3.زمان انتقال

هنگام مقایسه زمان حمل و نقل ریلی و جاده ای، سرعت نقش مهمی ایفا می کند. حمل و نقل جاده ای زمان حمل و نقل سریعی دارد زیرا کامیون ها می توانند به سرعت بارگیری و تخلیه شوند و می توانند به مقصد نهایی خود تحویل دهند.       با این حال، زمان حمل و نقل ممکن است بسته به آب و هوای سخت، ازدحام ترافیک، ساخت و ساز جاده و غیره متفاوت باشد.  

حمل و نقل ریلی معمولاً زمان حمل و نقل طولانی تری دارد و برای حمل کالاهایی که به زمان حساس نیستند ترجیح داده می شود. با این حال، مانند جاده ها تحت تأثیر عوامل خارجی قرار نمی گیرد. در نتیجه تاخیرها نادر است و کالاهای شما به موقع به دست شما می رسد.

4.ایمنی

هنگام انتخاب بین حمل و نقل ریلی و جاده ای، باید ایمنی کالاهای خود را در نظر بگیرید. حمل و نقل جاده ای به دلیل ترافیک، شرایط آب و هوایی و جاده، خطاهای انسانی و غیره بیشتر در معرض تصادف است. علاوه بر این، رانندگان کامیون می توانند در هر زمان به دلیل ترافیک، استراحت ناهار یا دلایل مختلف دیگر وسایل نقلیه خود را متوقف کنند. این عوامل خطر آسیب رساندن به کالا یا سرقت را افزایش می دهد.

حمل‌ونقل ریلی نسبت به حمل‌ونقل جاده‌ای با تعداد تصادفات کمتری مواجه می‌شود. علاوه بر این، قطارها توقف های محدودی دارند و جابجایی کالاها کمتر خواهد بود که ایمنی کالاهای شما را افزایش می دهد.

 

5.انعطاف پذیری

انعطاف پذیری یکی دیگر از تفاوت های کلیدی است که می تواند به شما در تصمیم گیری بین حمل و نقل ریلی و جاده ای کمک کند. حمل‌ونقل جاده‌ای معمولاً برنامه مشخصی ندارد و می‌توان آن را بر اساس درخواست‌های تحویل ارسال کرد. می‌توانید برنامه‌های سفر کامیون‌ها را به همراه زمان‌بندی آن‌ها برای رفع نیازهای فردی سفارشی کنید. از سوی دیگر، حمل و نقل ریلی از یک برنامه دقیق از پیش برنامه ریزی شده پیروی می کند که به دقت توسط مقامات راه آهن برنامه ریزی شده است.

 

6.ظرفیت

تفاوت عمده ای بین حمل و نقل ریلی و جاده ای از نظر ظرفیت وجود دارد. کامیون ها می توانند محموله هایی با وزن بین 1000 تا 27000 کیلوگرم را حمل کنند. بسته به تعداد محورها از سوی دیگر، حمل و نقل ریلی می تواند حجم محموله بسیار بیشتری را حمل کند. معمولاً یک قطار باری دارای 100 تا 150 واگن است و هر واگن می تواند تا 15000 کیلوگرم کالا را حمل کند. این بدان معنی است که یک قطار باری می تواند حدود یک تا دو و نیم میلیون کیلوگرم کالا را حرکت کند.