FCL چیست

  حمل بار با کانتینر کامل را FCL  می نامند  که کالاهای مشتری در یک محفظه  پر و مهر و موم شده حمل می شود.  

                                               

 

 بسته به مسیر، مقصد و نیاز، حمل و نقل از طریق LCL ممکن است هزینه بیشتری نسبت به FCL داشته باشد، بنابراین برای دریافت چند پیشنهاد با یک حمل و نقل معتبر یا شرکت تدارکات شخص ثالث تماس بگیرید.شرکت کشتیرانی  ترنگ دریا مشاوری امین در زمینه حمل کالا برای متقاضیان عزیز می باشد. کشتیرانی ترنگ دریا به عنوان اولین شرکتNVOCC  ایرانی مفتخر است تا سرویس های حمل دریایی کانتینری به صورت کانتینر فول FCL و خرده بار LCL  را از تمامی بنادر مهم جهان به ایران و بالعکس عرضه می نماید .

مزایا و معایب حمل و نقل FCL

چندین مزیت برای حمل و نقل FCL وجود دارد:

محموله های FCL نیازی به بارگیری و تخلیه همراه با سایر محموله ها ندارند، که باعث صرفه جویی در زمان حمل و نقل می شود.

بارگیری محمولات در یک کانتینر پلمپ شده به معنای جابجایی کمتر و آسیب کمتر برای کالا است.

برخی از اشکالات حمل و نقل FCL :

ارسال مقادیر بیشتر کالا نسبت به هزینه پرداختی برای حمل.

برای بارهای کوچک (تقریباً 13 CBM یا کمتر) حمل FCL احتمالاً هزینه بیشتری خواهد داشت.

تحویل یک کانتینر کامل به این معنی است که شما به تجهیزات و پرسنلی نیاز دارید که بتوانند کار را انجام دهند، که هر کارخانه ای ندارد.

 هنگامی که FCL را ارسال می کنید، تحویل می تواند پیچیده تر شود زیرا با محموله های بزرگ در بازه های زمانی کوچک سروکار خواهید داشت.

وقتی FCL را ارسال می کنید، بدون در نظر گرفتن مقداری که در آن وجود دارد، هزینه ثابتی برای کل کانتینر می پردازید.                                    

 

 

                                                 

                                                 

LCL چیست:

اصطلاحی است که در حمل و نقل دریایی برای توصیف بارهایی که "کمتر از یک کانتینر" هستند یا محموله ای که کل کانتینر را پر نمی کند استفاده می شود.

 

 

چه زمانی از حمل LCL استفاده کنیم؟

اگرچه LCL دارای معایبی است، اما همچنان یک روش حمل و نقل محبوب است که توسط خریداران استفاده می شود زیرا مزایای آن بیشتر از موارد منفی است. دانستن اینکه بهترین زمان برای ارسال با استفاده از روش LCL چه زمانی است مفید است. پنج عامل برای در نظر گرفتن وجود دارد:

  • بسته بندی
  • وزن ناخالص
  • رده محصولات
  • مسیر
  • زمان

حجم محموله با مقدار فضای اشغال شده محاسبه می شود. حجم یک کارتن با ضرب طول، عرض و ارتفاع محاسبه می شود. هزینه حمل و نقل اقیانوس بر اساس حجم آن محاسبه می شود (مگر اینکه بیش از 1000 کیلوگرم در هر CBM باشد)، و این شامل محموله های LCL نیز می شود. اگر حجم کالا بین 1 تا 18 CBM باشد، ایده آل است که LCL را در نظر بگیرید. در غیر این صورت، حمل و نقل هوایی (برای کمتر از 1 CBM) یا ارسال کانتینر کامل (برای بیش از 18 CBM) ممکن است گزینه اقتصادی تری باشد.

وزن ناخالص، وزن کل محموله به عنوان یک کل، از جمله وزن بسته بندی و کارتن اصلی است. اگر وزن ناخالص محموله بیش از 150 کیلوگرم در فصل اوج بار و 200 کیلوگرم در فصل خارج از پیک باشد، بهتر است حمل و نقل را تحت قرارداد LCL در نظر بگیرید.

دسته محصول نیز هنگام حمل و نقل در نظر گرفته می شود. برخی از محصولات به دلیل محدودیت های خطوط هوایی مانند گازهای فشرده، قوطی های آئروسل و یخ خشک مجاز به حمل و نقل هوایی نیستند. در این مورد، حمل و نقل دریایی، به طور خاص LCL، بسته به حجم محموله می تواند جایگزین خوبی باشد.

هنگام انتخاب قرارداد LCL، مسیریابی نیز در نظر گرفته می شود. همه مسیرهایی که برای حمل و نقل اقیانوسی در دسترس هستند، نمی توانند حمل و نقل LCL را به دلیل عدم وجود تثبیت کننده انجام دهند. دلیل معمول این امر این است که محموله های زیادی برای تجمیع با استفاده از آن مسیر وجود ندارد. در مواردی مانند این، قدم بعدی یافتن مسیر یا پورت های جایگزین است. اگر مسیر جایگزین گران تر است، باید گزینه های دیگر حمل و نقل را در نظر گرفت.

آخرین عامل زمان است. زمان یک عنصر اساسی در هر زنجیره تامین ایفا می کند. در مورد مشاغلی که کالاها را در وب سایت های تجارت الکترونیکی می فروشند، زمان بندی می تواند یک ضربه یا اشتباه باشد. نداشتن سهام برای چند روز می تواند به شدت بر رتبه بندی صفحه یک لیست تأثیر بگذارد. بنابراین تصور کنید که برای مدت طولانی هیچ سهامی نداشته باشید، فهرست می تواند به سرعت به صفحه آخر کاهش یابد و احتمال از دست دادن درآمد قابل توجهی وجود دارد. با این حال، زمان تحویل باید هنگام ارسال محصولات در نظر گرفته شود.

هزینه یک محموله LCL بر اساس حجم واقعی یا فضایی که محموله در یک کانتینر حمل و نقل مشترک اشغال می کند محاسبه می شود که معمولاً حداقل 1 CBM است. اگر حجم کل بار کمتر از حداقل باشد، آنگاه شارژها 1 CBM در نظر گرفته می شود. همانطور که گفته شد، حتی اگر کالای شما فضای بسیار کمتری نسبت به حداقل نیاز داشته باشد، همچنان موظف به پرداخت هزینه برای حداقل حجم خواهید بود. 

تفاوت LCL  و FCL 

محموله ارسالی کل کانتینر را در یک قرارداد FCL اشغال می کند و با سایر گیرندگان به اشتراک گذاشته نمی شود.

 LCL، یا کمتر از بار کانتینر، دارای فضای مشترک چند محموله در داخل یک کانتینر است. با FCL، خریدار هزینه کل فضای کانتینر را پرداخت می کند، در حالی که LCL فقط برای منطقه ای که محموله در یک کانتینر اشغال می کند پرداخت می کند.

از آنجایی که این سوال بسیار رایج است، ما یک مقاله کامل ایجاد کرده ایم که در مورد تفاوت های بین توافق نامه FCL و LCL بحث می کند

شایان ذکر است که قیمت‌های LCL معمولاً در معرض نوسانات قیمتی مشابه FCL نیستند، در عوض تا حد زیادی در طول سال ثابت می‌مانند. این بیشتر به این دلیل است که ساختارهای قیمت گذاری برای LCL و FCL بسیار متفاوت است: در یک محموله FCL، اکثر هزینه ها مبنی برهزینه سفر دریایی واقعی است، در حالی که برای LCL، مهم ترین هزینه ها بارگیری و تخلیه را پوشش می دهد. این بدان معناست که برای LCL، تغییرات واقعی قیمت حمل و نقل چندان تأثیرگذار نیست.