کراس استاف/cross staff چیست ؟

کراس استاف  یک روش حمل نقل می باشد که در آن محموله درون کانتینر،  در یک بندر واسط با یک کانتینر دیگر تعویض و تخلیه بارگیری  در کانتینر جدید انجام  خواهد شد. کراس استاف در حمل و نقل دریایی، برای  رهایی از برخی  مشکلات (از جمله تحریم)در زمان صادرات و نیز واردات کالا بین کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

کراس استاف/cross staff چیست؟

     

دلایل انجام کراس استاف در حمل و نقل دریایی

 

همانطور که قبلا ذکر شد دلیل استفاده از روش کراس استاف عمدتا به دلیل رهایی از مشکلات پیش رو از جمله تحریم یا عدم امکان اتقال کانتینر اولیه به مقصد نهایی می باشد لذا بهترین روش برای حل اینگونه مسائل انجام کراس استاف می باشد .

 کراس استاف در حمل و نقل دریایی

 

مزایای کراس استاف

 موارد ذیل نیز از مزیتهای روش کراس استاف هستند :

 

حمل بار از بنادر تحریمی جهان 

با توجه به نیاز بسیاری از صاحبان کالا برای صادرات  کالاهای خود به مقاصد مختلف دنیا و همچنین واردات کالای مورد نیاز داخلی انجام کراس استاف یکی از مناسبترین روشها برای حمل بدون امکان پیگیری از مبدا و مقصد می باشد ،لذا امکان واردات و صادرات بدون دغدغه وجود دارد.

 

 تعویض کانتینر  در روش کراس استاف 

یکی از مهمترین مزایای کراس استاف تعویض کانتینر و کشتی در بندر واسط می باشد به دلیل امکان تعویض کانتینر و کشتی کراس استاف کانتینر یکی از بهترین گزینه ها برای صاحبان کالا در زمان نیاز به تغییر مسیر بار می باشد. بنابراین صاحبان کالا زمان بیشتری برای تصمیم گیری در مورد مقصد نهایی دارند .

 

امکان حمل بار به بنادری که خط های کشتیرانی به صورت مستقیم سرویس حمل ندارند 

بسیاری از خطوط کشتیرانی بزرگ تمایلی به حمل مستقیم  از همه بنادر دنیا به بسیاری از بنادر را ندارند .بنابراین می توان با تخلیه کانتینر در بنادر واسط اصلی ،سرویس مناسب را به بنادر کم تردد تر یافت .

 مزایای کراس استاف/cross staff

     

 

 

معایب روش کراس استافینگ

 

در انجام روش کراس استاف مانند سایر روشهای حمل ممکن است معایبی نیز وجود داشته باشد از جمله :

 

  • نیاز به تجهیزاتی مانند جرثقیل یا کارگر ماهر 
  •  
  • شرایط مساعد آب و هوایی از موارد بسیار مهم در انجام کراس استاف می باشد .
  •  
  • زمانبر بودن این روش می تواند از معایب آمن محسوب شود .
  •  
  • روش کراس استاف گاها هزینه بالاتری از سایر روشها دارد .

 

لازم به ذکر است که شرکت کشتیرانی ترنگ دریا با به حداقل رساندن معایب فوق بهترین و مطمئن ترین سرویس کراس استاف را در بنادر اصلی مانند جبل علی ،موندرا،پورت کلانگ،... انجام می دهد .

 معایب روش کراس استافینگ/cross staff