اجاره کشتی یا چارترینگ چیست؟ 

اجاره کشتی یک راه محبوب برای حمل کالاها در سراسر جهان است. این روش همچنین توسط ارتش ها و دولت ها برای حمل و نقل پرسنل و تجهیزات استفاده می شود.

اجاره کشتی به طور معمول یک فرآیند پیچیده است، زیرا تعدادی از عوامل وجود دارد که باید قبل از نهایی شدن اجاره کشتی در نظر گرفته شوند. 

اجاره کشتی قراردادی است  که در آن یک مالک کشتی موافقت می‌کند کشتی خود را برای حمل بار از یک بندر به بندر دیگر به مالک بار اجاره دهد.

دو طرف درگیر در این فرآیند، مالک کشتی(شخص حقوقی ثبت شده به عنوان مالک کشتی است) و اجاره کننده (شرکتی است که کشتی را برای حمل کالاهای خود اجاره کرده است) می باشند و  یک قرارداد تمام شرایط، تعهدات و جزئیات مربوط به نحوه ایجاد این اجاره  را مشخص می کند.

                        چارترینگ کشتی /اجاره کشتی                          

گاهی اوقات یک چارترکننده نیز ممکن است طرفی باشد که محموله ای ندارد اما کشتی را برای مدتی از پیش تعیین شده از مالک کشتی اجاره می کند سپس این شخص کشتی را برای حمل محموله با سودی بیشتر از نرخ کرایه معامله می‌کند یا حتی با واگذاری مجدد کشتی به اجاره‌کنندگان دیگر، در یک بازار رو به رشد سود می‌برد.

 

 

چارتر کننده کیست ؟ 

کسی که کشتی را اجاره می کند چه برای حمل بار و چه مسافر، اجاره کننده یا چارترر نامیده می شود. محموله ممکن است متعلق به چارتر کننده باشد یا نباشد. چارتر کننده ممکن است محموله  را از طرف شخص دیگری حمل کند.گاهی اوقات چارترکننده ممکن است طرفی باشد که محموله ای ندارد اما کشتی را برای مدتی از پیش تعیین شده از مالک کشتی اجاره می کند سپس این شخص کشتی را برای حمل محموله با سودی بیشتر از نرخ کرایه معامله می‌کند یا حتی با واگذاری مجدد کشتی به اجاره‌کنندگان دیگر، در یک بازار رو به رشد سود می‌برد.

قرارداد چارترینگ  بین مالک کشتی و اجاره کننده امضا می شود.

 چارترینگ کشتی /اجاره کشتی

 

انواع قرارداد چارترینگ کدام است؟

 

سه نوع متداول قرارداد چارتر عبارتند از چارتر سفر، چارتر زمانی و چارتر تمام وقت:

  •  چارتر سفر 
  • چارتر زمان
  • چارتر تمام وقت 

 

چارتر سفر 

استخدام اولیه یک کشتی و خدمه آن برای سفر بین بندر بارگیری و بندر تخلیه به عنوان چارتر سفر شناخته می شود. در این نوع قراردادها به مالک کشتی یا به ازای هر تن و یا به صورت یکجا توسط اجاره کننده پرداخت می شود. هزینه های بندر به استثنای حمل و نقل، هزینه سوخت و هزینه خدمه توسط مالک پرداخت می شود و پرداخت هزینه استفاده از کشتی به عنوان حمل و نقل شناخته می شود.

 

طبق شرایط چارتر سفر، زمان مشخصی برای بارگیری و تخلیه محموله توافق شده است. این به عنوان laytime شناخته می شود که در صورت تجاوز از آن، چارتر کننده را ملزم به پرداخت خسارت می کند. برعکس، اگر زمان صرفه جویی شود، مالک ممکن است مجبور شود هزینه ارسال را به چارترکننده بپردازد.

همچنین یک بند سفرهای متوالی وجود دارد. این زمانی استفاده می شود که یک سفر بلافاصله برای تعداد سفرهای توافق شده در یک بازه زمانی خاص دنبال می شود. بنابراین کشتی با یک محموله توافق شده بین بنادر توافق شده رفت و برگشت دارد.

چارتر زمان

چارتر زمانی به اجاره یک کشتی برای یک دوره زمانی خاص اشاره دارد. در اینجا مالک همچنان کشتی را مدیریت      می کند، اما اجاره کننده بنادر را انتخاب می کند، مسیر را تعیین می کند و کنترل عملیاتی کامل کشتی را در طول مدت قرارداد دارد. او هزینه‌های سوخت، هزینه‌های بندر، هزینه‌های جابجایی محموله، کمیسیون‌ها و هزینه کرایه روزانه را می‌پردازد.

 

همچنین یک چارتر زمان سفر وجود دارد که یک مسیر سفر خاص را فقط برای حمل و نقل یک محموله خاص پوشش    می دهد. می توان گفت ترکیبی از چارتر سفر و چارتر زمانی است. مسئولیت‌ها مشابه مسئولیت‌هایی است که دارای چارتر زمانی هستند (هزینه‌های ثابت که توسط مالک پرداخت می‌شود و هزینه‌های متغیر توسط اجاره‌کننده)، اما مانند چارتر سفر، مدت قرارداد بستگی به زمان تکمیل سفر دارد.

 

چارتر تمام وقت 

طبق شرایط  یک چارتر تمام وقت که به عنوان اجاره قایق برهنه نیز شناخته می شود، اجاره کننده کنترل کامل کشتی را در اختیار دارد. به غیر از هزینه سرمایه ای ساخت کشتی که به عهده مالک است، سایر هزینه ها از جمله سوخت، خدمه، هزینه بندر و بیمه توسط اجاره کننده پرداخت می شود. مسئولیت قانونی و مالی کشتی بر عهده چارتر کننده است.

 

بر اساس بند فسخ، قرارداد می تواند برای چارترهای طولانی مدت برای چندین سال باشد. این برای تانکرها و کشتی های فله بر تقریباً رایج است. این می تواند نوعی اجاره-خرید باشد که به موجب آن اجاره کننده در نهایت مالکیت کشتی را به دست می آورد..

            چارترینگ کشتی /اجاره کشتی                           

نحوه محاسبه نرخ حمل:

نرخ های حمل بار را می توان بر اساس تعداد تن های حمل شده در یک مسیر خاص محاسبه کرد، یا می توان آنها را به عنوان مبلغ کل - معمولاً به دلار- در هر روز برای دوره مدت قرارداد که روی آن توافق شده است، محاسبه کرد. هزینه چارترینگ معمولا متغییر است و هزینه ثانتی را نمی توان برای آن مشخص نمود و توافقی بین صاحب و اجاره کننده وسیله  می باشد در این قرارداد  پس از مشخص شدن   خواست  مستاجر عددی به عنوان اجاره  توافق می شود که در صورت رضایت طرفین عقد می شود.

 

خدمات چارترینگ کشتیرانی ترنگ دریا :

 

شرکت ترنگ دریا با سالها تجربه در زمینه حمل محموله های فله قادر به تامین نیازهای متقاضیان و صاحبان محترم  کالا در سراسر دنیا می باشد. این شرکت ارائه دهنده طیف گسترده ای از خدمات به مالکان کشتی و کارگزاران معتبر به شرح زیر می باشد    

اجاره انواع کشتی برای کالاهای فله در اندازه های مختلف(Handy Size ,Panamax ،Cape Size ,Handy Max(

کالاهای عمومی،  پروژه ایی و کشتی های ویژه حمل خودرو(Ro-Ro)

Bare Boat  و اجاره سفری کشتی ها

مشاوره  در زمینه صادرات ,  واردات  وضعیت  مارکت  برای  مالکان کشتی ها

 

      چارترینگ کشتی /اجاره کشتی